Tryby udzielania zamówień publicznych

Wszystko, co tyczy się zamówień publicznych regulowane jest ustawą o zamówieniach publicznych z 2004 roku. Także tam mamy szczegółowo opisane w jakich trybach może się odbywać udzielanie zgłoszeń a propos zamówienia publiczne.

Dlaczego zamówienia publiczne są takie skomplikowane?

Zamówienia publiczne by wszystko, co z nimi związane nie są sprawą łatwą i nawet nikomu nie zależy na tym by były. Podmiotom nieuczciwym nie zależy, bo dzięki zamówieniom mogą mieć dobre i stosunkowo szybkie pieniądze (państwu nie opłaca się wystawiać faktur z opóźnionym terminem płatności i zwykle bardzo wiele osób jest poinformowanych o terminach). Osobom zlecającym zamówienia publiczne też nie zależy na ich szczególnej łatwości, bo im mniej zrozumiałe zasady, tym bardziej zdeterminowane do ich przestrzegania podmioty się zgłoszą.

Więcej dowiesz się na pierog.pl/szkolenia/szkolenia-zamowienia-publiczne.html.

Tryby zamówień publicznych

Zgodnie z ustawą zamówień udzielać można w ośmiu trybach, pierwszym jest przetargu nieograniczonego –najczęściej to najłatwiejszy dla przedsiębiorców tryb, drugi to przetargu ograniczonego, czyli taki z pewnymi obostrzeniami, trzecim jest zapytanie o cenę, kiedy to zgłaszający może zapytać o cenę i dopiero wówczas wybierać podmioty- podwykonawców. Czwartym trybem jest tryb negocjacji z ogłoszeniem, piątym negocjacji z ogłoszeniem. Kolejne tryby to tryb dialogu konkurencyjnego, zamówienia z wolnej ręki i ostatni tryb licytacji elektronicznej. Dwa pierwsze tryby są najpopularniejsze i najczęściej stosowane, a to dlatego, że w pozostałych trybach konieczne jest spełnienie opisanych w ustawie przesłanek. Pewne szczególne zamówienia można poprzedzić konkursem. To dość popularny sposób wśród gmin decydujących się na zmianę statusu działek użytkowych na np. działki leśne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *